Меню
Назад » »

Причастя. Як підготуватися до Таїнства?

  • 5.0 Рейтинг
  • 2809 Переглядів
Причастя – це Таїнство, в якому віруючий під виглядом хліба і вина вкушає істинного, Божественного Тіла і істинної Божественної Крові Христової для найтіснішого єднання з Христом, для наслідування вічного блаженного життя. Причастя встановлене Господом Ісусом Христом на Тайній вечері Його з учнями. Тоді «Іісус, взявши хліб і, благословивши, переломив і, роздаючи учням, сказав: прийміть, їжте: це Тіло Моє. І, взявши чашу та подякувавши, подав їм і сказав: пийте з неї всі, бо це є Кров Моя Нового Завіту, що за багатьох проливається на відпущення гріхів.» (Мф. 26, 26-28).

Приступати до цього рятівного Таїнства треба якнайчастіше, принаймні чотири рази на рік, під час чотирьох постів, але з попереднім ретельним випробуванням своєї совісті, очищенням її покаянням і сповіддю, говінням протягом 2–3 днів, стараннішим дотриманням домашнього молитовного правила. У дні говіння тілу приписується помірність, тобто тілесна чистота та обмеження в їжі (піст). Вживається їжа тільки рослинного походження та в помірній кількості. 

До Таїнства Святого Причастя необхідно підготувати себе молитвою, постом і покаянням. Крім того, дуже важливо пам'ятати, що підготовкою до Причастя має з'явитися не тільки виконання певних розпоряджень, але все наше життя, побудоване на євангельських принципах. Необхідно не просто дотриматися дисциплінарних розпоряджень, але зажадати Христа, всіма силами душі бажати з'єднання з Ним.

Молитва домашня та церковна
Існує домашня і церковна молитва. Той, хто бажає причаститися Святих Христових Тайн, має молитовно підготувати себе до цього: більше і старанніше молитися вдома, відвідувати церковні богослужіння.

Напередодні причастя прийнято відвідувати вечірнє храмове богослужіння. Для молитовної підготовки до Святого Причастя напередодні причастя потрібно прочитати:

1. Послідування до Святого Причастя. Воно знаходиться у православному молитвослові.
2. Існує, крім того, благочестива традиція (але не обов'язок) читання трьох канонів та акафістів перед прийняттям Святих Христових Таїн:
- канону покаянного до Господа нашого Ісуса Христа;
- канону молебного до Пресвятої Богородиці;
- канону Ангелу-Охоронителю.

(У дні святкування Воскресіння Христового (протягом 40 днів після Пасхи) замість цих канонів зазвичай благословляється читати Пасхальний канон.) Якщо людина хоче читати канони та акафісти і в неї є для цього час, то нічого, крім користі, таке читання принести не може .

Літургійний піст (говіння)
Перед Причастям передбачено літургійний піст. Для початківців, які відпали від Церкви і не дотримувалися встановлених Церквою багатоденних і одноденних постів, священиком може бути встановлений додатковий 3–7-денний піст перед Причастям.

Піст, крім обмежень у їжі, також полягає в тому, щоб їсти та пити менше звичайного, а також утриматися від відвідування театру, перегляду розважальних фільмів та передач, прослуховування світської музики. Потрібно дотримуватися тілесної та душевної чистоти. Подружжю має у день до і після причастя утримуватись від тілесного спілкування.

Напередодні причастя з 12 години ночі починається суворий піст – повне утримання від пиття та їжі. Вранці, вирушаючи до храму на причастя, не дозволяється що-небудь їсти, пити; страждаючі тютюнозалежністю також повинні утриматися від своєї пристрасті.

Настрій і поведінка
Той, хто готується до Святого Причастя, повинен примиритися з усіма і берегти себе від почуття злості та роздратування, утримуватися від засудження та всяких непотрібних думок, розмов, проводячи час, наскільки це можливо, на самоті, у читанні Слова Божого (Євангелія) та книг духовного змісту.

Покаяння (сповідь)
Бажаючий причаститися має перед причастям усно сповідатися Богові у своїх гріхах у присутності свідка – священика, щиро розкривши свою душу і не приховуючи жодного гріха, і мати щирий намір виправитися.

Перед сповіддю треба неодмінно примиритися як з кривдниками, так і зі скривдженими, смиренно попросити у всіх прощення. Завдання підготовки до сповіді – знайти конкретні якості своєї душі, властивостей характеру, вчинки, події чи стану, що порушують Божі Заповіді, що перешкоджають богоспілкуванню.

Під час сповіді краще не чекати питань священика, а висловити йому все, що обтяжує душу, ні в чому не виправдовуючи себе і не перекладаючи провини на інших.

У різних храмах сповідь може відбуватися на вечірньому богослужінні (попереднього дня) або безпосередньо під час літургії. 

Важливо! На першу в житті сповідь або після довгої перерви краще прийти не в неділю, коли храми сповнені парафіян. Священик просто не матиме часу докладно вас сповідувати. Також бажано попередити священика, що ви раніше ніколи не сповідували гріхи. Без сповіді ніхто не може бути допущений до Святого Причастя, крім дітей віком до 7 років та випадків смертельної небезпеки.


 
Перед Святим Причастям і під час нього
Ще до відкриття Царських врат та виносу Св. Дарів, найкраще незабаром після співу «Отче наш», потрібно наблизитися до вівтаря і чекати на винос Св. Дарів при вигуку «Зі страхом Божим і вірою приступіть!» До чаші підходять по черзі, зазвичай першими пропускають немовлят, дітей та людей немічних. Підходячи до Чаші, потрібно ще заздалегідь здалеку зробити уклін і скласти хрестоподібно руки на грудях (права поверх лівої). Підійшовши до чаші, слід чітко назвати своє ім'я, отримане у святому хрещенні, і широко відкрити уста. Після причастя слід поцілувати нижній край святої чаші, він символізує ребро Спасителя, з якого витекла кров та вода. Руку священика при цьому не цілують. Також не потрібно хреститися перед Св. Чашею, щоб ненароком не штовхнути її.

Після Святого Причастя
Прийнявши Св. Тайни, не хрестячись поцілувавши край Чаші, відразу ж відійти до столика, щоб скуштувати частинку просфори та запити теплотою. Після цього потрібно вислухати подячні молитви після Святого Причастя (або прочитати їх відразу ж, прийшовши додому).

Після причастя потрібно бути особливо уважним до своєї душі, зберігати себе від порожніх розваг та розмов, перебувати в молитві, читанні духовних книг, творенні добрих справ.